Pravidelný občasník originálního humoru

Kino : Stopařův průvodce (The Hitchhiker's Guide to the Galaxy)

Autor chlívek (Film) - vydáno 11.7.2005

Kdo by neznal Stopařova průvodce. Tedy lépe řečeno, kdo by neznal dílo Douglase Adamse. Je natolik populární, že se po hlavních postavách jmenují i někteří význační čeští blogeři (ano, TEN Arthur Dent, pochopitelně). A co navíc, někdo se odvážil to zfilmovat


Stopařův průvodce po galaxii je geniální kniha, která slouží stopařům k tomu, aby věděli co je v galaxii čeká či nečeká. Aby třeba věděli, co dělat když potkají Vogony. A tak vůbec, jednoduše. Dokud někdo neřekne "Sbohem a díky za všechny ryby", tak vlastně není nic podstatné.

Douglas Adams kdysi napsal pár skvělých knížek, které se točily okolo životní zkušenosti pozemšťana Arthura Denta. Tomu se místní radnice rozhodla zdemolovat jeho dům, protože stál v cestě dálníci a protože Arthur Dent byl typický pozemšťan a rozhodně se nechodil každý den dívat na vývěsku na radnici (kdo by to taky dělal, že), tak se včas nedozvěděl o této důležité novině a taky tím pádem včas nemohl podat protest. Ovšem proti tomu co následuje poté je demolice jeho malého útulného domečku zcela nepodstatná. Zeměkoule totiž stojí v cestě jakési galaktické dálnici a protože pozemšťané jaksi nechodili pravidelně na galaktický úřad ...

Samozřejmě, Arthura Denta (Martin Freeman, ten mimochodem hrál v čerstvě viděném Soumraku mrtvých) zachrání jeho přítel Ford Perfect (Mos Def). Přítel, o kterém by si rozhodně Arthur nemyslel, že může být z nějaké jiné planety. A pak už následuje kupička různorodých dobrodružství, do které se zamotá Trillian (Zooey Deschanel, nevím proč, ale moc se mi ve filmovém zpracování líbila, což mi připomíná, nechcete nějaké její pozadí? na plochu?) a šílený galaktický prezident Zaphod Beeblebrox (Sam Rockwell), zoufale depresivní robot Marvin a pochopitelně řada zcela fantaskních i groteskních postav. A samozřejmě, důležitou roli hraje i nejzákladnější proprieta stopaře - ručník.

Marvin: I've been talking to the main computer.
Arthur: And?
Marvin: It hates me.

Dál cokoliv prozrazovat nemá smysl - můžete si totiž eventuelně jít přečíst knižní originál (na Internetu je snadno k sehnání i v češině). Nebo můžete prostě jít do kina a na knižní originál zapomenout - zlé jazyky totiž tvrdí, že film se knižnímu originálu nevyrovná. Můj zlý jazyk na to ale říká, že to vůbec není podstatné. Filmové zpracování je perfektní - lehounké, vtipné, vizuálně a trikově atraktivní. A konec filmu, ten jsem si doslova a do písmene zcela vychutnával. A proč? No protože 42.

Každopádně, Douglas Adams (bohužel již není mezi námi) na filmu hodně spolupracoval - film se navíc potácel od ničeho k natočení prakticky dvacet let. A úměrně době se také objevovaly řady jmen coby potenciální obsazení - včetně takových jmen jako Jim Carrey, Bill Murray, Dan Akroyd či dokonce Hugh Grant (toho mimochodem Douglas Adams chtěl coby hlavního hrdinu). Takže, po sledování všech těch peripetií, člověk spíš žasne, že se to nakonec podařilo.

Jako to tedy nakonec shrnout? Je to úspěšné. Je to velmi legrační, praštěné a vizuálně kouzelné. Možná by se to dalo označit jako Monthy Python ve vesmíru. Pokud jste ještě nečetli knižní předlohu, přečtete si jí klidně poté či předtím, můj názor je, že to nic zlého nenatropí - kniha má svůj vlastní šmrnc a je podstatně "delší" než dvě hodiny, do kterých se film musel vejít. Martin Freeman je jako Arthur Dent perfektní, Trilian je sladká a ostatní herci jsou skvělí. Vogoni nemají chybu, stejně tak jako některé další kreatury. A loď založená na principu nepravděpodobnosti taky nemá chybu.

Sečteno a podtrženo - jděte na to do kina, dokud to v kině dávají. Velikost plátna rozhodně oceníte.|
Poslední změna : 11.7.2005 16:31, Vytvořen : 9.7.2005 20:15, Vydán : 11.7.2005, 19672x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autoraREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích