Pravidelný občasník originálního humoru

Ciráty z Karibiku 2

Autor chlívek (Film) - vydáno 8.8.2006

Pokud na to lidi chodí a baví je to, účel to splnilo. Já bych na plakáty jen připsal, že je to pro děti do patnácti let.


Dostal jsem se (THX D.) k volňáskům do kina a protože si obecně z programu Palace Cinemas málokdy dokážu vybrat, zvolila D. Piráty z Karibiku. Bylo to druhý den po premiéře a Velký Špalíček byl narvaný jak žaludek adolescenta velkým popcornem. Většina lidí se samozřejmě těšila na pohlednici z Karibiku. Já se těšil, že uvidím nějaké magory s páskou přes oko, dřevěnou nohou a papouškem na rameni, ale asi se vyčerpali noční premiérou a tak převažovaly mladé kolektivy náctiletých. Tak jsem si opět ujasnil, že opouštět tuhle republiku by byla nebetyčná blbost, protože tolik nádherných ženských nemá u nás šanci nalézt dostatek odpovídajících partnerů, a tak se jich jednou budeme muset ujmout my starší.

Při mé smůle si okolo mě samozřejmě posedali malí kindošci s rodiči a když myslím malí, tak myslím takové, kteří neumějí ještě číst, což mě u filmu s titulky docela překvapilo. Film začal a přestože jsem očekával jen nenáročnou zábavu, padaly mi koutky níže a níže. Matně jsem si vybavoval, že jsem první díl Pirátů snad kdysi viděl, ale díky jeho bezduchosti mi z něj nezůstala jediná smysluplná vzpomínka.

Proto jsem rychle ztrácel v bezpočtu postav, které tam snad kdysi figurovaly a nyní vstupovaly neočekávaně do děje. Samoúčelnost některých pasáží pak vyloženě fackovala do tváře. Johny Depp je bezpochyby výborný herec a některé jeho filmy vyloženě miluji. Tady však pouze pobíhá, mění dvě tři grimasy a pronáší opakující se repliky. Ale k ději.

Můj omezený mozek pochopil, že kapitán Sparrow (Depp) musí splatit jakýsi dluh Daveymu Jonesovi (Bludný Holanďan). To se mu samozřejmě vůbec nechce, zvlášťě když ho pronásleduje po moři právě Daveym poslaná obrovská chobotnice - Kraken. Odkudsi vykrystalizuje názor, že by mu mohl k řešení problému přispět jakýsi klíč, přičemž vůbec nikdo netuší, k čemu by měl být. Pak tu figuruje jakýsi kompas, který Depp sice má, ale ukazuje houbeles a po něm touží zase vlivný úředník, zřejmě sběratel nefunkčních kompasů.

Do děje tak vstupuje krasavec Orlando a kráska Knightley, toho času před svatbou. Oba jsou úředníkem vzati do vyšetřovací vazby a Orlando je nucen vyrazit na moře najít Deppa, získat jeho záhadný kompas(!!) a spasit tak sebe i budoucí ženu. Nedlouho po jeho odchodu prchá z vazby i jeho snoubenka a vydává se pro změnu hledat svého milého. Ten nalézá Deppa a postupně zjišťuje, že kompas mu nedá, hledaný klíč je od truhly, a ta truhla je na neznámém místě, stejně jako klíč.

Normálního jedince by už toto zjištění odradilo od dalších hloupostí, ne tak Piráty. Orlanda primárně zajímá kompas, aby zachránil snoubenku, která mezitím dávno brázdí oceán na jiné lodi, hledaje muže svého srdce. Ukazuje se, že i kompas má v příběhu nějaké místo, zatím se ovšem neví jaké. Mezitím je Orlando vzat jako rukojmí do posádky Bludného Holanďana, kde se (zatím to bylo příliš jednoduché) setkává se svým hvězdicemi obrůstajícím otcem. Má to však jistý efekt neboť díky tomu zjišťuje, že hledaný klíč nosí chobotnatec Davey Jones na svém, dejme tomu, krku. Klíč tak Orlando nakonec získá a uniká z přízračné lodi.

Mezitím se Depp setká konečně s jeho snoubenkou, které vnutí svůj kompas, přičemž se ukazuje, že snad dokáže ukázet směr, kde se nachází něco co moc chceme, v jejím případě Orlando a tím i klíč. Dále se ukazuje, že klíč patří k truhle v níž je uložen důležitý orgán Daveyho Johnse, v tomto případě srdce. Vyrážejí k ostrovu (Ohó, kompas pomůže, všichni se zázračně potkávají), kde je truhla ukryta, tuto naleznou a strhne se nepřehledná mela v níž figurují Orlando (chce srdce, aby mohl zachránit otce, Depp (chce srdce aby zachránil sebe), jakýsi námořník (chce srdce pro zmiňovaného úředníka, aby dosáhl ztraceného postavení) a skupiny olezlých rybonámořníků Daveyho Jonese, zastupující zájmy svého kapitána (aby mu nikdo nešmátral na orgán).

V oné dynamické scéně plné zcela si protiřečících zájmů se mohutně šermuje, utíká, skáče, předčasně raduje, háže klíčem, truhlou, následně i srdečním svalem, načež vítězí tajemný námořník, který i s orgánem mizí. Depp v domění, že srdce má on, vyráží na moře, kde je v dramatické scéně za dunění děl a mnoha heroických výkonů jeho loď Černá Perla i s Deppem stržena do hlubin onou fetišistickou obrovitou chobotnicí.

Scénou, kdy tajemný námořník předkládá před úředníka zabalené srdce a zbytek posádky s Orlandem a jeho dívkou pláčí nad smrtí Sparrowa, díl končí a čeká se na třetí pokračování.

Záměrně jsem neuváděl řadu scén (lidojedi, pirátský přístav...), které nejsou příliš podstatné, neboť film trpí zásadní vadou - je příliš dlouhý. 150 minut spolehlivě uspalo nejmenší diváky a starší přinutilo mnohokrát před koncem zívnout. Mě to tedy i na pohádku přišlo hodně blbé. Dojem z toho mám, že se animátoři a tvůrci digitálních efektů před časem silně nudili a vytvořili sérii zajímavých animací a nenáročných gagů, až někoho napadlo: "Hej, chlapi! Neznáte někoho, kdo by nám spíchl nějakej příběh? Uděláme z toho, vole, film."

Načež mu bylo vyhověno, doplácli do počítačových kulis pár známých ksichtů, udělali pořádnou promotion a Piráti II. byli na světě. Styl humoru je, že neustále někdo někam padá, zakopává, naráží, utíká, aby se vracel a sem tam pronese nějakou chacha vtipnou, vachrlatou hlášku. Ale pokud na to lidi chodí a baví je to, účel to splnilo. Já bych na plakáty jen připsal, že je to pro děti do patnácti let.|
Poslední změna : 8.8.2006 22:39, Vytvořen : 8.8.2006 13:01, Vydán : 8.8.2006, 12200x

Komentáře pro ty z Facebooku

 


REKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích