Pravidelný občasník originálního humoru

Metroblog (vyšlo v Metru 11.října 2005)

Autor chlívek (Pel mel) - vydáno 12.10.2005

New Yorker vypadá dostatečně seriózně, aby mu záleželo na „public relations“. Nepřipadá mi, že by si mohl dovolit mít ve svých obchodech orientační prvky s nesmyslnými nápisy a asi by ani neměl mít webové stránky, které lze označit jedině slovem „ostudné“.


Hledají otevřené a dynamické lidi. Ve skutečnosti mají webové stránky plné chyb a podivné chyby mají i ve svých obchodech. Po shlédnutí slova „Doplúky“ (takhle přesně, to není překlep autora ani chyba v novinách) na orientačním panelu v obchodu New Yorker jsem chvíli dumal, co že to vlastně ty doplúky jsou. Pak mi došlo, že jsou to „Doplňky“. A že pouze nějaký nešika nechápe co je „ň“ a nechal vyrobit cedule s úplně jiným písmenkem. Zaujalo mě to natolik, že jsem chtěl napsat tiskové mluvčí společnosti New Yorker. Na www.newyorker.cz jsem neměl ale chodit. Dověděl jsem se tam další perly. „Chronika“ místo „Kronika“ by ještě šlo, ale „jedna s vedoucích firem“ mě už dostalo. Stejně jako řada dalších chyba a „cestina“ (neboli čeština bez háčků a čárek).

Tiskové mluvčí jsem nakonec napsal. Doplnil jsem dotaz na „Doplúky“ i dotazem na kvalitu webových stránek. Odpověď jsem (skoro bych řekl „pochopitelně“) nikdy nedostal. Petra Uzlová ze společnosti Intent pravděpodobně rekonstruuje vlastní stránky (public relations agentura mající stránky ve výstavbě už několik týdnů, tím se to všechno vysvětluje). Webové stránky New Yorkeru nicméně doznaly pár nepatrných změn – to na co jsem upozorňoval bylo opraveno, sposty dalších chyb už ovšem ne.

Překvapuje mě to. New Yorker vypadá dostatečně seriózně, aby mu záleželo na „public relations“. Nepřipadá mi, že by si mohl dovolit mít ve svých obchodech orientační prvky s nesmyslnými nápisy a asi by ani neměl mít webové stránky, které lze označit jedině slovem „ostudné“. A zcela určitě by neměl mít tiskovou mluvčí, která neodpovídá na dotazy. Jeden z čtenářů Metro blogu to ostatně trefně označil slovy „Když neumí česky, ať si ty své šmejdy odtáhnou jinam.“. Já osobně bych neměl odvahu hodnotit prodávaný sortiment takto silným slovem. Bohužel to má vypovídací schopnost – o tom, jak se zákazník New Yorkeru dívá na nezájem o českého zákazníka. Ale abych byl zcela korektní. Anglická verze webových stránek New Yorkeru je na tom podobně. Samá chyba.

Otevřeno x Zavřeno 2005 se jmenuje jedna zvláštní „soutěž“. Hodnotí se v ní aktivity státních orgánů s ohledem na to, jestli se chovají či nechovají „košér“ vůči občanům. Nedávno vyhlášené výsledky mají zajímavou dohru. Jeden z negativně hodnocených magistrátů se velmi ostře ohrazuje proti zařazení mezi černé ovce. Sami pořadatelé „soutěže“ to ovšem hodnotí velmi trefně: „Stavební odbor Magistrátu by rád zaměnil soutěž, prezentující pohled zvenku, za interní právnickou disputaci, v níž by donekonečna rozmělňoval pojmy a slova, jimiž zákony popisují realitu. Takovým způsobem se již pět let pokouší mařit jasný účel zákona o svobodném přístupu k informacím. V tom mu však nekladou odpor jen žadatelé nebo pořadatelé soutěže Otevřeno x Zavřeno, ale i dlouhá řada rozsudků nezávislého soudu.“. Vlastně nic nového pod sluncem. Obvyklý zásadní rozpor mezi „úřadem pro občany“ a „občany pro úřady“.

Na závěr ale něco veselejšího. Přichází podzim. Část roku, kterou mám ze všech nejraději. Miluji tu vůni odcházejícího léta a poslední zbytky tepla ze sluníčka. Barvy stromů okolo a zvláštní napětí ve vzduchu, které jako by říkalo, je čas odletět do teplých krajin. Užijte si podzim, stejně jako já.

Metroblog najdete na Internetu na adrese http://metroblog.pooh.cz  – aktuální sloupek, který právě čtete, se na Internetu objeví vždy o den později. A protože Metroblog je internetový, můžete využít i mailové adresy metroblog(z)pooh.cz , nebo zkusit Internetovou podobu i jindy – zcela jistě tam najdete nějaká další překvapení. A pokud netušíte co je to blog? Je to webový deníček – jakýsi nesourodý záznam toho, co jeden určitý člověk zažil, uviděl či pocítil.|
Poslední změna : 12.10.2005 06:36, Vytvořen : 12.10.2005 06:35, Vydán : 12.10.2005, 6917x

Komentáře pro ty z Facebooku

 


REKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích