Menhiry, kamenné řady a věci okolo

Pokud vás zajímají české menhiry, jste na správném místě. Kameny jsem se stal poněkud posedlý, takže jsem několik lét (od slova léto) věnoval postupnému objíždění lokalit, hledání menhirů a pochopitelně jejich focení. Přidejte k tomu zachráněný seriál z prastarého T magazínu a postupné doplňování o řadu dalších informací. Výsledek je kompletně zde.

S pomocí Google Maps vytvářenou mapu najdete zde
.
View Menhiry.kml in a larger map

Daniel

Menhiry : 1. Menhiry v Čechách, průvodce lokalitami, historií i teoriemi

Zájem odborné veřejnosti začaly probouzet kameny typu menhirů u nás zhruba od poloviny minulého století. První zmínky však byly ještě poplatné pozdnímu romantismu ve vědě, spojenému se zvýšeným zájmem o národní minulost.

Menhiry : 2. Přehled lokalit s kameny typu menhirů s Čechách

Tři desítky lokalit s výskyty menhirů - většinu z nich můžete vidět na vlastní oči. Obsahuje i mapky a bližší návod jak se k menhirům dostat. A nechybí ani dostatek fotografií.

Menhiry : 3. Lokality s dalšími podezřelými kameny

Vedle 27 případů kamenů typu menhirů uvedených v soupise existuje v klasické oblasti jejich výskytu v Čechách ještě řada dalších lokalit, které zatím nebyly z různých důvodů do souboru pojaty.

Menhiry : 4. Pověsti, vyprávění a pomístní názvy lokalit

Ještě starší než první zmínky o českých menhirech v odborné literatuře je folklór, který provází nejznámější z nich. Pověsti vyprávěné o těchto kamenech jsou dvojího druhu.

Menhiry : 5. Hypotézy o původu a významu menhirů v Čechách

Archeologickými metodami bohužel zatím nelze určit dobu vztyčení menhirů, a tudíž ani jejich příslušnost konkrétní kultuře, proto se objevují nejrůznější dohady a hypotézy, týkající se účelu těchto záhadných kamenů.

Menhiry : 6. Geometrický rozbor rozmístění menhirů v severozápadních Čechách

Zobrazení seskupení kamenů typu menhirů v mapě vykázalo zákonitosti pozoruhodné hned v několikerém směru. Nezdá se, že by zjištěné obrazce byly samy o sobě cílem nějakého dávného záměru.

Menhiry : 7. Archeoastronomická hypotéza o původu a významu

Geometrické vztahy, nalezené v rozmístění známých lokalit s menhiry v severozápadních Čechách, jsou sice zajímavé, samy o sobě však pro objasnění stáří a účelu těchto vztyčených kamenů nestačí.

Menhiry : [1]. Drahomyšl, okres Louny

Menhir v Drahomyšli je druhým nejznámějším menhirem v Čechách. Oprávněně. Skvělé umístění, velikost a podmanivost okolí vyzývají k návštěvě.

Menhiry : [3]. Slavětín, okres Louny (Baba)

Slavětínský menhir se špatně hledá, ale stojí za prozkoumání. Uprostřed krajiny strom, pod stromem menhir.

Menhiry : [4]. Dolní Chabry, obvod Praha 8 (Zkamenělý slouha)

Chaberský menhir si určitě nenechte ujít. Je vlastně jedinám dochovalým menhirem na území Prahy. A dostat se k němu můžete snadno a bez potíží.

Menhiry : [5]. Horoměřice, okres Praha západ

Kámen stojí při polní cestě vedoucí z Horoměřic východním směrem k buližníkovým pahorkům Na skalce

Menhiry : [6]. Družec, okres Kladno

Menhir od roku 1690 známý jako Zkamenělec je dnes opřen v rohu zdi hřbitova po pravé straně hlavního vchodu do kostela.

Menhiry : [7]. Klobuky, okres Kladno

Nejznámější český menhir si rozhodně nenechejte ujít. je to opravdový kolos. Jenom těžko ho přehlédnete. Doplněno o fotografie z července 2005

Menhiry : [9]. Zbuzany, okres Praha západ

Menhir, který bude mít asi jedno z českých prvenství - jmenují se po něm ulice. U menhiru I. až U menhiru V. Fascinující zjištění. A docela dost práce ho najít - všude okolo totiž cosi postavili

Menhiry [10]. Kamenný most, okres Kladno

Kámen stojící u polní cesty u kóty 250 metrů, západně od obce v místě se širokým rozhledem, označeném na mapách pomístním názvem U kamene.


( strana 1 z 2 ) Starší články >>> ( celkem článků: 24)