Pravidelný občasník originálního humoru

Harry Potter a princ dvojí krve

Autor chlívek (Kultura) - vydáno 19.1.2006

Dočteno. Jsem možná slabá povaha, ale zatím poslední díl téhle "pohádky" špatně nesu a nejsem si jistá, jestli má naivní a romantická duše vůbec chce vědět, co přinese ten díl úplně poslední. Jedna britrká sázková společnost má kurz 50:1, že Harry Potter zemře a já se už nedivím. Osobně bych si po přečtení téhle knihy i vsadila.


Harry, Ron a Hermiona jsou v šestém ročníku, školu čar a kouzel v Bradavicích už dokonale znají. Letos je však čeká ten nejhorší rok, jaký zde zažili. I přes veškerá bezpečnostní opatření čas od času dojde k nějaké podivné nehodě (při jedné z nich málem přijde o život Ron). A všem začíná docházet to, co Harry tuší už dávno, na hradě je někdo, kdo patří k Voldemortovi. A i když má jasné podezření, nemůže najít žádný důkaz.

Zároveň se s Brumbálem pravidelně vypravují do vzpomínek lidí, aby zjistily co nejvíc o životě Toma Raddlea, budoucího lorda Voldemorta. Brumbál doufá, že díky tomu by mohl mít Harry šanci uspět, až se jednou s tímhle černokněžníkem utká. Podle dávné věštby musí jeden z nich zemřít rukou druhého.

Ale i Brumbál se čas od času mýlí a tentokrát se mýlil zcela nenapravitelně. Slepě totiž důvěřoval onomu Princi dvojí krve, díky jehož staré učebnici lektvarů dokázal Harry při hodinách skoro zázraky. Bývalý smrtijed, o kterém si Voldemort i Brumbál myslí, že je na jejich straně se už musí rozhodnout. A pravděpodobně mu k tomu pomůže neporušitelný slib, který dá hned na začátku knihy Narcise Malfoyové, matce Draca Malfoye. Ten totiž dostal od Pána zla speciální úkol, který musí splnit, jinak zemře, úkol, který by byl složitý i pro zkušeného čaroděje. A Severus Snape neporušitelně slíbí, že ho ochrání a bude-li to nutné, splní úkol sám.

Porušení takového slibu znamená smrt a tak je asi Snapeovo rozhodnutí jasné, když je postaven před rozhodnutí dokončit nebo nedokončit Dracův úkol, zabít nebo nezabít Albuse Brumbála.

A tak je Harry už potřetí za tři roky svědkem vraždy. Vztek a touha po pomstě v něm rostou. Otázkou je, jestli bez Brumbála má ještě nějakou šanci. Ovšem to není otázka pro mě, ale pro J. K. Rowlingovou, jestli chce kouzelný příběh, který začala skončit jako tragédii hodnou Shakespeara.

Co se knihy jako takové týká, oproti těm předešlým je poněkud roztažená, bez uceleného děje, bez uceleného tématu (jak tomu bylo hlavně u prvních čtyř), pomůže však čtenářům uvědomit si spoustu spojitostí, které jim zatím unikaly, což je jedna z věcí, které knihu dělají o něco realističtější, než byly ty předchozí.|
Poslední změna : 19.1.2006 11:13, Vytvořen : 19.1.2006 11:13, Vydán : 19.1.2006, 12009x

Komentáře pro ty z Facebooku

 


REKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích