Pravidelný občasník originálního humoru

Harry Potter a Ohnivý pohár

Autor chlívek (Film) - vydáno 20.12.2005

Film versus kniha.


Ano, sice asi nejsem ta správná věková kategorie pro čtení Harryho Pottera, ale přesto mě to velice baví. Ohnivý pohár jsem dočetla jen několik dnů před tím, než viděla film. A tady je mé srovnání.

Čtvrtý film řadě je nepochybně skvělý a z mého pohledu o velký kus předčil všechny ostatní. Představitelé hlavních rolí od prvních dílů zcela viditelně herecky dospěli, příběh je zajímavý a už zdaleka ne tak pohádkový a bezstarostný, jako byly třeba první dva. Každopádně jako čtenáře mě zklamalo vypuštění některých scén, které mi v knize připadaly velice zajímavé. Nebojte se, nemusíte mi vykládat, že kdyby se film do puntíku držel knihy, trval by tak 6 hodin. Každopádně ale v konextu z předchozími a následujícími díly ujde pouhým divákům spousta souvislostí. Kvůli úspoře času byly totiž vypuštěny nejen některé scény, ale i postavy a jejich činy byly podsunuty jiným postavám..

Co se knihy týká, je to překvapivě zdařilé dílo (myslím tím, pokud člověk počítá, že čte obyčejnou pohádku). Pravdou je, že každý další díl je vždycky míň a míň jen příběh pro děti a myslím že J. K. Rowlingová příběh už od začátku koncipovala spíš jako příběh pro starší čtenáře a diváky (i když velmi odlehčený). Ať už je určen komukoli, je ale znatelně dokonale promyšlený a jednotlivé souvislosti vyplývající na povrch mnohdy až o pár dílů dál, jsou pro mě často velkým překvapením.

Co se filmu týká, v mnoha ohledech je znát, že se autorka sama podílí na natáčení jednotlivých dílů a úzce přitom spolupracuje s režisérem Chrisem Columbusem i scénaristou Stevem Klovesem. Z rozhovorů k předchozích dílů vím, že si prosazovala přesné uspořádání hradu v Bradavicích aby odpovídal přesně jejím knihám a dokonce zakázala do jisté scény použít sbor skřítků, protože údajně v tomhle vesmíru žádní neexistují (na rozdíl od draků, jezerních lidí, bubáků, bludniček, ďasovců, jednorožců, testrálů a třaskavých skvorejšů).

Další novinkou u čtvrtého dílu je otevřený konec, v několika věcech už sice dějově přímo navazuje na předchozí díl (Harry udržuje kontakt s kmotrem Siriusem, který je už od Vězně z Azkabanu na útěku a je pokládám za vraha). Každopádně události z konce čtvrtého dílu nutně vyžadují pokračování. Harry se totiž dostane do přímého kontaktu s Lordem Voldemortem, který využije jeho krev, aby získal opět vlastní tělo. Okamžitě se k němu také vrátí jeho dřívější přívrženci a Harry jen náhodou unikne smrti. S vědomím, že nikdo nechce věřit, co se skutečně stalo končí čtvrtý díl a pokud chce někdo vědět, zda Harrymu a Brumbálovi někdo uvěří a jestli se podaří Voldemorta zastavit dřív, než znovu získá svou dřívější moc, musí si počkat na pětku a šestku.

Docela mě také mrzí, že jen těžko lze představitelům hlavních rolí uvěřit, že je jim pouhých 14 let. I tak se mi však výkony Daniela Radcliffeho (Harry), Ruperta Grinta (Ron) a Emmy Watsonové (Hermiona) velice líbily.


Jak se Vám líbil Harry Potter a Ohnivý pohár?
Líbil se mi moc. (87)
Viděl jsem už lepší... (11)
Nelíbil. (5)
Neviděl jsem, pohádky nesleduju. (1)
Neviděl jsem, chystám se na to. (3)
Film sice vydařený, ale v porovnání z knihou mě docela zklamal. (23)


|
Poslední změna : 20.12.2005 16:53, Vytvořen : 20.12.2005 11:25, Vydán : 20.12.2005, 13386x

Komentáře pro ty z Facebooku

 


REKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích