Pravidelný občasník originálního humoru

VÁLKA SVĚTŮ

Autor chlívek (Film) - vydáno 13.7.2005

Tak jsem se zas po delší době vypravila do kina. Jako vždy jsem tam mířila s jistým očekáváním vyplývajícím z doporučení známých. Tento film však během prvních dvaceti minut zničil všechna má očekávání a nechal mě zírat na děsivou podívanou a neočekávat už raději vůbec nic... A po dlouhé době ve mně zas dění na plátně zanechalo takový dojem, že jsem nemohla v noci spát.


Ray Ferrier (Tom Cruise) je dělník v doku. Když mu bývalá manželka (Miranada Ottová) před odjezdem ke svým rodičům přiveze na jednu z občasných návštěv dospívajícího syna Robbieho (Justin Chatwin) a mladší dceru Rachel (Dakota Fanningová) strhne se ohromná bouře. Ray a Rachel se schovají doma a z okna sledují, jak více než dvacet po sobě jdoucích blesků udeří do jednoho místa... bez jediného hromu. Když nastane ticho, vyběhne Ray na ulici, hledat Robbieho, který mu před bouří ukradl auto a někam odjel.

Venku zjišťuje, že v celém městě nesvítí světla, nefungují mobilní telefony, hodinky ani automobily. Robbiho auto se taky nepochopitelně zastavilo a tak se vrací zpátky. Ray (stejně jako většina obyvatel čtvrti) se jde podívat na díru, kterou blesky vyhloubily do silnice a stane se tak svědkem začátku nehorší války, kterou má lidstvo zažít. S díry vyleze stroj na třech nohách a dřív než se stačí kdokoli vzpamatovat, začne paprskem modrého světla ničit všechno kolem.

Rayovi se zázrakem podaří vyváznout, doma během minuty sbalí jídlo, vezme děti, naloží je do jediného auta, které v místním servisu stihli opravit a ujíždí. V té době ještě předpokládá, že stroj, který viděl je jediný. Schovají se ve sklepě domu bývalé maželky, v noci je však vzbudí hluk a záblesky modrého světla. Vše přežijí v podzemní místnosti. Zároveň si začínají uvědomovat, že lidstvo se stalo terčem promyšleného útoku a není místo, kde by byli v bezpečí....

Divák stále čeká, kdy příjde ta očekávaná válka a díky zpravodajskému štábu, se kterým se Ray na okamžik setkává pomalu zjišťuje, že žádná válka nebude. Strojů jsou tisíce po celém světě, můžete vidět záběry, kdy někollik "tripodů" v řadě postupuje systematicky městem a za sebou zanechává jen spoušť. Film tak vlastně není o boji, ale o snaze jednoho muže (ne  příliš vzorného otce) za každou cenu ochránit ty, které miluje před postupující nezadržitelnou zkázou.

Musím pochválit tvůrce za realistické záběry, které mě postupně tak vtahovaly do děje tak, že jsem chvílemi měla pocit, že se něco takového skutečně děje. A i s vědomím, že sleduju americký film, až do konce jsem pochybovala, že se dočkám nějakého happyendu.

Dají se však najít i věci, které důvěryhodnost snímku vážně narušují. Jako například když Ray s dětma vyleze živý a zdravý ze sklepa zdemolovaného domu, na jehož troskách leží ohořelé kusy dopravního letadla, vidí, že všechno v okruhu x desítek kilometrů je srovnané se zemí, nastoupí do absolutně nepoškozeného (!) auta, které tu večer zaparkoval a odjede po sutinách pryč...

Dále bych ještě vytkla celkový vzhled samotných mimozemšťanů, kteří stroje řídili, protože se nemůžu zbavit pocitu, že je někdo okopíroval z Vetřelce.

Režie se ujal  Steven Spielberg, scénář napsal David Koepp podle knihy H. G. Wellse z konce devatenáctého století.

Co říct na závěr? Tenhle film podle mě stojí za zhlédnutí a to i když není po dějové stránce nějak bohatý (neustálé utíkání a schovávání). Pokud jste ale slabá povaha jako já, musíte počítat s tím, že Vás tato podívaná může docela solidně rozhodit....

Chcete-li vědět nebo vidět víc, doporučuji www.waroftheworlds.com

 

 |
Poslední změna : 13.7.2005 12:11, Vytvořen : 13.7.2005 11:56, Vydán : 13.7.2005, 12650x

Komentáře pro ty z Facebooku

 


REKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích