Pravidelný občasník originálního humoru

Tři oříšky pro Popelku, a také tobě

Autor chlívek (Pel mel) - vydáno 17.4.2015

Často vidím všechno, co nemám a ne tři oříšky od milujícího. Marno mi hledat štěstí v bohatství tohoto světa. Díky naší paní spisovatelce Boženě, dosud těšící srdce dětí, tišící osamocení dětí ztracených v dospělých. Pozdravení ze země sv.Terezie z Lisieux, patronky misií.. Moje malá misie je teď právě tady. Francouze, a nejen je, pohádka v režii Václava Vorlíčka naprosto okouzlila.


Velmi mě potěšilo sledovat naši vánoční pohádku Tři oříšky pro Popelku, natočenou 1973, uprostřed dubna ve francouzském znění s Frantíky, Brazilci, Polkou, jedním Čechem – ten to má vlastně na svědomí. Půjčil mi tu pohádku ve francouzštině v rámci učení se francouzštině ve Francii, a tak jsem si ji přehrávala i s francouzskými titulky, dokud nás nenapadlo nabídnout ji tady v Domě Pána Krále Krista.

Kéž by to tak také paní Barunka Panklová - Němcová, viděla, jak jsme se nasmáli mistrným kouskům našich hercům sehraným podle motivu její pohádky. Mnozí jsou již, pane Vladimíre, v tom hereckém nebi. Macecha Popelky, vynikající neměcká herečka, nám tady cizincům z Čech napověděla co odpovědět francouzskému příteli, co je to za zámek, na který se ubírala královská rodina. „u nás jsem ho neviděla,“ potvrdila jsem Kamilovi myšlenku, že to bude asi zámek v Německu. Možná Konopiště? Tolik zámků a kolikrát jsem u nás s kolem i pěšky prošla, a nevím. <​P>

Vtipné přestřelky dospívajícího prince a jeho otce nás nejednou naplno rozesmály. Ó páni kluci, a jak se rozdováděli ve sněhu, coby v přípravě na bál! Ta pohádka je úžasná. Konečně mě už rozesmálo to proděravěné zlo, pohnulo mě až k soucitu s těmi jím postiženými. Jak je ta lidská manipulace vlastně směšná, au, a tolik jsem jí povorala. Jak překrásné jsou drobné doteky skutků z lásky. Bylo mi smutně při vzpomínce na naší českou princeznu Ivetu. „Smutný příběh, to je smutný příběh...“ shodli jsme se s Kamilem. Připomněla mi ji píseň k hudbě, kterou pohádku později ověnčila svým hlasem. ´kouzlo tří oříšků vyhrát ti dává jednou dvakrát třikrát... TO JE TEN NA SVĚTĚ NEJVĚTŠÍ ZÁZRAK, KOUZLO TŘÍ OŘÍŠKŮ ***

Já si tak můžu připadat jako učitel volající na vzdorovité ke vzdělání a vysmívajícím se slušnému chování, na děti málem chlapíky: ´Pánové, A co vaše studia!´ I ti kluci herci životem přibrali, skoro do podoby toho, komu se smáli? Nevím, než jen za sebe: Oříšky k rozlousknutí a ke zdraví k radosti jsem si pletla s kamínky, kameny... ach moje zuby nebohé. Jak říkává kolega od Lega: „Zuby, pohroma huby – nebo peněženky?“ Ta má je zrovinka prázdná. Ba ne. Skoro by mi už nevěřil úsměv, když závidím druhým ten jejich bílý široký, a kdo ví co. Ale to už bych zase koukala darovanému koni do .. na zuby, a to se přece nedělá. To se přece nedělá, dělat ze sebe chudáčka, když mám, jako ty - chceš-li, tři nepřekonatelné oříšky: *víru, *naději a *lásku. A láska, praví ´nedochůdče´ sv. apoštol Pavel: Láska je z těch tří darů největší. Bůh nám ho dal každému do srdce.

Jurášek to ví, stříhá ušima jak ukazuje směr vpřed. Rozárka moudře houká, v očích má jak dítě celý svět, beze slov říká: jen jdi dál. A Tajtrdlik panáčkuje radostí před svou paní. Bohu díky za dobrou cestu odpouštění – opouštění, má cíl+!

A teď z pohádky do reality. Zas jsem se urazila, z blbosti, zatemnilo se mi. Krucinál co to je, vždyť ani to nevím, co druhému říkám mlčením. Dobrá teda, začínám znova. JE tady, kdo za to stojí, pro povolání prosté jako láska zve mě Cesta Pravda Život. Trojice. To vypadá na jeden dobrý strom, plný oříšků, nebo jablek? Kolik jich jen letos bude u nás doma..

K české pohádce ve francouzštině mi pomohl:

www.clovekrozumny.eu
Poslední změna : 17.4.2015 22:18, Vytvořen : 17.4.2015 22:17, Vydán : 17.4.2015, 2047x

Komentáře pro ty z Facebooku

 


REKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích