Pravidelný občasník originálního humoru

Když se nedostatek intelektu nazývá novinařinou

Autor chlívek (Bulvár) - vydáno 20.1.2005

Legální = placené ? Kdo je počítačový pirát ? A co vlastně dělá ?


Na začátku má úvahy prosím ctěné příchozí čtenáře, aby si přečetli úvahu Proč by software neměl mít majitele od R. Stallmana, jelikož tímto krokem se bude ubírat i má úvaha.
Nechci zde kázat o mravech či nemravec, kteří produkují to či ono. Nicméně vypadá to, že okurková sezóna nevrcholí pouze v létě a tak nám naše oficiální mediální agentura vychlí semtam nějaký ten předžvýkaný nesmysl, který chce udávat za absolutní pravdu.
Nejdříve asi započnu touto peličkou Legální stahování hudby se loni zdesetinásobilo" z ČTK. Vzletně se tu hovoří o laickém IT tématu číslo jedna, čili počítačovému pirátství.
Kdo je počítačový pirát? Co vůbec dělá? Dle současné masmediální kampaně je pirát osoba, která z internetu stahuje programy, dovolí si je sám nainstalovat a sám píše programy a toto všechno si ještě drzoun jeden drzá dovolí vystavit někde na nějaké pirátské stránce. Kromě toho stahuje z různých temních zákoutí internetového podsvětí(v médiích odborně nazývané výměnné sítě) hudební skladby. A hodné nahrávací společnosti proti těmto osobám bojují všude ve světě (někdy označované přídavným jménem civilizovaném) všemi prostředky, aby světu přinesly to potěšení přinášet stále nové a lepčí produkty. Velkým argumentem je ze u nich zisk( dokonce si zaplatili studie o tom, aby vyšlo najevo, jak sdílení jim kazí byznys). Nejlepší odpověď na otázku softwarového pirátství jsem četl v komentářích na Lupě (autor K. Kocourek) - cituji v plném znění :

Titulek: Pojem "piratstvi" v ceskem pravu

Cesky pravni rad ovsem pojem "piratstvi" zna, jelikoz Cesko je signatarem Umluvy OSN o morskem pravu:
Piracy consists of any of the following acts:
(a) any illegal acts of violence or detention, or any act of depredation, committed for private ends by the crew or the passengers of a private ship or a private aircraft, and directed:
(i) on the high seas, against another ship or aircraft, or against persons or property on board such ship or aircraft;
(ii) against a ship, aircraft, persons or property in a place outside the jurisdiction of any State;
(b) any act of voluntary participation in the operation of a ship or of an aircraft with knowledge of facts making it a pirate ship or aircraft;
(c) any act of inciting or of intentionally facilitating an act described in subparagraph (a) or (b).

Takze typicky priklad pocitacoveho piratstvi je, ze na volnem mori zajmete soukromou lod plnou CDcek se softwarem, naklad vyplenite, posadku nahazete do more a lod zapalite :-)

Přiznávám, že jsem si dlouhou dobu myslel to co hlásají světové firmy. Že neexistuje volba. Že každý autor si musí své dílo chránit proti "zlým pánům" aby ho náhodou neokopírovali a že pomoci kamarádům je trestné a patří mezi zakázané činnosti.
Nicméně opak je pravdou. Věřím, že autor skladby má právo nasdílet a nechat sdílet své dílo a nechat je také stahovat ostatními uživateli a šířit toto dílo dle libosti. Paní ředitelka české pobočky IFPI Petra Žikovská (ČTK citace) tvrdí, že legální možnost stahování skladeb v České Republice neexistuje. Ano, tato paní je placená za to, aby to tvrdila a přidala se tak ke téměř "xenofobní" kampani kriminalizující počínání určité skupiny lidí. Že neexistuje možnost legálního stahování hudby ? Přehlédneme-li od faktu, že pro paní ředitelku existuje internet pouze v rámci České Republiky a data pravděpodobně prochází celní kontrolou do zahraničí, nebo neprochází vůbec, i pak je možné najít projekty, které odporují její tezi. Pokud bych měl nějaké jmenovat, pak bych jmenoval český Czechcore. Pokud si odmyslíme bariéru, pak bych rád jmenoval sousední www.mp3.com.au. Velice poučné je beginners guide Sice oba dva weby neposkytují typické produkty současného mainstreamu, ale lze na nich nalézt velice pěkné skladby. A být nazýván počítačovým pirátem(=kriminálníkem, který zaslouží minimálně popravu) za to, že se svolením autora si stáhnu a poslechnu jeho skladby mi připadá absurdní.

Asi bych možná hledal oporu v Listině základních práv a svobod.
Článek 15
(1) Svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání je zaručena. Každý má právo změnit své náboženství nebo víru anebo být bez náboženského vyznání.
(2) Svoboda vědeckého bádání a umělecké tvorby je zaručena.

Článek 40
(1) Jen soud rozhoduje o vině a trestu za trestné činy.
Ale o jaký trestný čin se zde jedná ? Dle mého názoru jsou zde trestáni lidé za jejich svobodné myšlení.
Tím se dostávám k druhému tématu této úvahy. Opět bych rád citoval z z ČTK Tresty za počítačové pirátství jsou stále přísnější Zde autor(ka) ve snaze jít za senzací opět kriminalizuje "podvratné počítačové živly", které kopírují programy několika málo společností, které stejně už neví, kam by získané finance ukryly a tak produkují spousty dalších nesmyslů. V médiích je nám pomocí sugesce předkládáno, že nemáme možnost volby. Pokud chceme být "hodní", pak musíme nakoupit to, co tyto společností produkují. To, že jejich software je nekvalitní a poškozuje uživatele, o tom taktně pomlčí. Ti "zlí" kopírují ze zlomyslnosti a příživnictví jejich vlastnictví(hezký eufemizmus pro shluk 1 a 0) a dokonce si ho dovolují nabízet. Nainstalování počítačového program za který nedostaneme holoplaketku přirovnávají pomalu úkladné vraždě a chtějí nás také za to soudit.
Naštěstí také v tomto světě existují lidé, kteří jsou nakloněni myšlence jiné. Myšlence, že autor programu má právo nabídnout nejen program, ale dokonce i zdrojové kódy popřípadě celé články k nahlédnutí, úpravě a volné manipulaci. GNU, popřípadě Creative commons. O této možnosti zprávy taktně pomlčí, protože tento fenomenální jev do mainstreamové společnosti, kde silní určují, co si kdo má myslet, prostě nepatří. Krásným způsobem je tento myšlenkový proces vyjádřen odstavcem
BSA úzce spolupracuje s policií. Financovala například informační kampaň, při níž policie v roce 2002 rozeslala malým a středním firmám varovné dopisy. V nich upozornila na to, že užívání nelegálního softwaru je trestný čin, za který hrozí až pětileté vězení (ČTK)
Dobře nechápu princip spolupráce s policií a rozesíláním klasického SPAMu pomocí konvenčních poštovních prostředků. Spíš mi to připadá jako eufemizmus pro "vydírání" typu zaplaťte za něco, co nechcete a my vás necháme na pokoji. Poté si náhodně vyberou viníka a nechají ho pranýřovat veřejností, kterou si k této úloze vycvičili. Shledávám podobnost mezi tímto konáním a středověkou inkvizicí, kdy se upalovali neviní.
Co závěrem úvahy ? Pokud by to záleželo na mě, tak bych pro takto smýšlející a hlavně jednající lidi postupoval jejich metodou. Nejdříve bych prohlásil rovnítko mezi legální a placené. Tímto jak je vidno je společnost dobře informována. Poté bych ustanovil pojem "Legálně dýchat" (spolu s nějakou licencí) a tento precedenc vůči takovýmto individuím dodržoval. Nalézt, postavit před soud, veřejně zhanobit, odsoudit, potrestat za něco, co je v podstatě přirozené jako sdílení myšlenek v současném světě.


|
Poslední změna : 20.1.2005 09:06, Vytvořen : 20.1.2005 01:12, Vydán : 20.1.2005, 7548x

Komentáře pro ty z Facebooku

 


REKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích