ARCHIV ČLÁNKŮ UVEŘEJNĚNÝCH NĚKDE "JINDE"

OS/2 historie

OS/2, operační systém pro počítače IBM PC (Intel procesory zejména), který byl prvním o/s s preemptivním multitaskingem a multithreadingem a řadou pokročilých vlastností. Proti Windows vynikal stabilitou, skutečným multitaskingem (v porovnání se staršími verzemi Windows), ale bohužel těžkopádným rozhraním, komplikovaným nastavování a pro IBM typickou složitostí všeho co jinde okolo existuje na „jedno kliknutí myši“.

OS/2 se zároveň zapíše do dějin informačních technologií a to možná hned z několika důvodů:

  • OS/2 je jediný operační systém, který se takřka zoufale snažil implementovat ty nejmodernější technologie, ačkoliv na ně ještě nebyla doba. Jako typický příklad poslouží hlasové ovládání uvedené ve verzi 4.0.
  • OS/2 je také jediný operační systém, který raději implementoval technologické jemnůstky, než by se věnoval uspokojení potřeb uživatele na jednoduché ovládání, nastavování či instalaci. Plug&Play, záplava ovladačů, snadný přístup k Internetu, kvalitní Internetový prohlížeč? Na to všechno si OS/2 uživatelé vždy museli počkat déle, než u Microsoft konkurence. Pravdou ovšem zůstává, že dost často se toto čekání vyplatilo.
  • OS/2 je operačním systémem u jehož zrodu stálo IBM společně s Microsoftem a čerstvě po jeho uvedení na trh se tyto dva (dnešní) giganti rozešli. Microsoft velmi rychle poté uvedl na trh svá první Windows a OS/2 1.0 se ukázalo jako navržené na hardware co morálně zastaral rychleji, než O/S vstoupil na trh.
  • OS/2 také bohužel zmeškalo masivní nástup Internetu – NetBEUI a komplikované instalace síťových krat, chybějící internetové aplikace a internetové servery a další nepříjemné vlastnosti „nových“ verzí OS/2 byly opět důvodem proč buďto čekat na další verze nebo jít zkoušet jiné operační systémy – Linux či Windows.
  • OS/2 doplácelo i na nedostatek software – specifických programl pro OS/2 bylo poskrovnu, vývojářská komunita byla malá a portování aplikací z jiných platforem bylo obtížné. IBM aplikace (ať již serverové či uživatelské) přitom trpěly stejným problémem jako OS/2 – komplikované, uživatelský nepřívětivé a velmi málo podobné majoritnímu světu Windows okolo. V době kdy aplikací začal být dostatek, bylo již pozdě.

Paradoxně se IBM nikdy nedokázalo dostatečně prosadit OS/2 na trhu operačních systémů. Mnoha letá čekání na novější verze či opravy vedly OS/2 uživatele k pokukování po Windows. Stejně tak jako podpora Windows 3.1 (uvnitř OS/2, revoluční to věc) přišla vpodstatě v době, kdy Mircosoft uvedl Windows 95 a Microsoft Office začal definitivně kralovat kancelářím. Nedostatečný marketing, rezervovaný vztah k uživatelům, nejistota a tlak Microsoftu s novými a novými verzemi nakonec vedly k ukončení 14 let OS/2 existence. Český OS/2 trh se sice mohl potěšit z dvou počeštěných verzí, ale i v tomto případě platilo staré známé – lépe používat originál, než čekat měsíce na opravné balíky pro lokalizovanou podobu.

OS/2 pochopitelně trpěl i z nechuti Microsoftu jakkoliv tento produkt podporovat – byť Microsoft stál u jeho zrodu, byl to produkt konkurenční. IBM samotné bohužel OS/2 také nijak zvlášť neprotlačovalo – dodávané hardware bylo daleko více prosazováno s Windows, než s předinstalovaným OS/2.  Svůj díl na tom nejspíš mělo i to, že IBM asi nikdy příliš nevědělo proč vlastně chce či potřebuje OS/2.

V současnosti je OS/2 uloženo do hibernace a IBM zastavilo další vývoj. Existující verze, podpora i související možnosti jsou nicméně stále dostupné a na světě existuje střední množství OS/2 instalací. Uživatelé sice stále doufají v obnovení vývoje OS/2 u IBM, ale bohužel je to velmi málo pravděpodobné. Bohužel právě proto, že jde o jediný komerční operační systém konkurující Microsoftu, který existoval déle než nedpostatnou dobu.

Zajímavé odkazy :

Historie

1987 – IBM/Microsoft OS/2 uvedeno na trh ve verzi 1.0, po GUI ani památky a zlé jazyky tvrdí, že to Bill Gates IBM udělal schválně...
1988 – IBM OS/2 1.1, první verze obsahující „GUI“ v podobě Presentation Manageru
1989 – IBM OS/2 1.2, přichází HPFS, REXX
1990 – IBM OS/2 1.3, poslední z „historických“ OS/2 systémů založených na starém 1.x jádru a stylu
1992 – IBM OS/2 2.0,  32ti bitové jádro, WorkPlace Shell, podpora DOS a Windows, prvky objektově orientaovaného uživatelského rozhraní
1993 – IBM OS/2 2.1, 32bitů i v grafice, zahrnuty Windows 3.1 (coby Win-OS/2), multimédia
1994 – IBM OS/2 Warp3.0, plně 32ti bitový o/s, nový WorkPlace Shell, součástí je i IBM Works, balík kancelářských aplikací, podpora Windows 3.11
1995 – OS/2 Warp Connect, doplnění kvalitní síťové podpory (byť administrovatelné s obtížemi)
1996 – IBM OS/2 4.0, Java, hlasové ovládání
1998 – IBM OS/2 Warp Server, konkurence pro Windows 2000 které není souzeno konkurovat
2001 – Serenity Systems eComstation

Autor : Daniel Dočeka, publicista a zakladatel Světa Namodro,l používal OS/2 os verze 2.0 až po verzi 4.0 a dodnes s nostalgií vzpomíná na ty skvělé OS/2 časy. Na OS/2 provozoval i první z verzí Světa Namodro.