ARCHIV ČLÁNKŮ UVEŘEJNĚNÝCH NĚKDE "JINDE"

Odhalení: Co stojí za úspěchem Microsoftu?

Navštívil jsem onehdá českou pobočku Redmondského světového gigantu Microsoftu. Ten je známý spoustou věcí, ale hlavně tím že dosahuje zázračných zisků tam, kde jiní zcela selhávají. Dlouho mi tahle skutečnost vrtala hlavou, až právě poslední návštěva pobočky umístěné na českém Silicon Hill (někde holt mají údolí, u nás musíme mít kopce) mi konečně otevřela oči a já pochopil jak je možné že takový gigant dosahuje tak skvělých výsledků.

Vždycky jsem je měl rád, ty spousty usměvavých a dokonalých američanů a neméně usměvavých a ještě více dokonalých českých pracovníků. Nic na světě pro ně není problém a všechno má své micro&soft řešení. Závidím jim jejich optimismus už léta a jejich úspěchy stejně tak. A jejich neúspěchy co je vždy promění v úspěch snad ještě víc.

A tak jsem strašně dlouho snažil vyzvídat v čem je tajemství. Neprozradil mi to ani původní generální ředitel, ani nový generální ředitel ani budoucí generální ředitel. Neprozradil mi to ani legendární P.S.

 
Pavel S.:...nelze žít na tak vysoké noze

(ten se pouze při mých dotazech na výši platu tvářil spiklenecky a říkal něco o tom že z toho přece nelze žít na tak vysoké noze - na slovo tak přitom kladl většinou velký důraz) a ani dobrosrdečný V.J. (nebo J.V., já pořád nevím co je jeho jméno a co je příjmení) co mě nechává psát do 100% čisté reklamy jménem Microsoft News a vždy říká něco v tom smyslu "Dane, tohle není Svět Namodro, kroť se!". Neprozradil mi to ani systém nasazených špehů (odhalili je, neměli ten správny úsměv) a ani využití všech děr IE 4.0 (jenom od té chvíle někteří lidé nemohou vůbec na stránky Světa Namodro zatímco jejich "kolezi" o jednu zdířku dál mohou).

A neprozradila to ani konkurence. Ani mé dobré kontakty u velké Modré nestačily. Marketingové a finanční průzkumy to také neodhalily a to mám neověřené zprávy že se to nepovedlo ani KGB a ani MOSADU a ani IRA nedokázala využít některou ze svých bomb (natož pak e-mail bomb). Zkoušel jsem napsat i velkému B.G. osobně, ale zpět mi dorazil jenom (asi) automaticky generovaný dopis obsahující něco jako "I love you all, i will save the world" (sakre, teď nevím jestli jsem nespletl adresu a nenapsal místo toho malému M.J.).

Až ten jeden památný den kdy jsem šel pro svojí obvyklou dávku CDček s novými produkty. TEN DEN byl totiž TEN DEN. Výplatní den. Tajemství bylo odhaleno. Tři hlavouni přistiženi. Vyfoceni infla-granti. Granti. Mávali tím tajemstvím v rukou. Byli štěstím bez sebe.

Microsoft je tak úspěšný protože dává zaměstnancům valnou část výplaty ve stravenkách!

 

Tajemství bylo odhaleno...