Pravidelný občasník originálního humoru

Proč používat Linux

Autor chlívek (Linux) - vydáno 12.7.2005

Protože mám pocit, že jsem dlouho nikoho nenaštval, trošku si porýpu do nového webu, kterýžto má za účel propagovat Linux.


Propagovat (úspěšně) cokoliv je složité a propagovat věc, která si má ukrojit z již jasně rozděleného koláče na úkor druhých už není jen složité, ale je to sakra těžký úkol i pro mágy. Momentálně se tohoto nemožného úkolu zhostil nový server Adama Přibyla Proč používat Linux (via CDR) a je na něho upozorňováno snad na všech IT serverech.

Povedlo se?

Dle mého názoru nepovedlo. Web je hezký,... jistě dal mnoho práce a stál hodně úsilí. Nicméně trpí stejnou chorobou, jako všechny ostatní, které se snaží Linux propagovat (a které jsem viděl). Ta choroba se jmenuje „netrefili jsme do černého, ba dokonce jsme minuli terč...“

Proč se server snaží oslovit „nové“ a „neznalé“ uživatele jazykem, který je určen „těm, kteří již vědí“. Proč opět používá ty samé vágní fráze, které mi víc než snahu oslovit rozumného zákazníka připomínají argumentaci Svědků Jehovových, prodavačů Herbalife a Valtrových satanistů?

Jedna ze základních pouček o reklamně zní „reklama musí na první pohled potenciálního klienta přesvědčit, že vyřeší jeho problém“. Zmíněný web mi spíš než naplnění výše uvedeného připomíná FAQ sekci firmy Microsoft, kde první „často kladená otázka“ zní „Jak poznám, že je moje verze Windows legální?“.

Opravdu je zákazníkův palčivý problém „zda je Linux moderní operační systém... který obsahuje velké množství ovladačů“? Já myslím, že ne. BFU uteče vyděšen, protože pokud mu je naservírována podobná věta na 1 místě „výhod“, asi nebude mít odvahu zkoumat, co ho čeká dále v textu.

Další zmíněné výhody jsou na tom dost podobně... koho skutečně zajímá, že „Linux neodesílá žádné citlivé informace bez vašeho vědomí“, „nevyžaduje restart k projevení změn po instalaci“ a dále vyjmenovává „výhody“, které mají i Windows?

Je skutečně důležité, že Linux je zdarma, když OEM Windows XPH stojí jářku nějaký dva tácy a člověk dostane do ruky něco, na co je zvyklý? Opravdu se člověk, který je sehnal na černo celý den zabývá otázkou legálnosti a výhružek od BSA?

Proč se sakra tvůrci webu nezeptali skutečných, existujících lidí bez povědomí o Linuxu na to, co je OPRAVDU zajímá, když by měli volit Linux? Proč? Proč? Proč?|
Poslední změna : 12.7.2005 14:13, Vytvořen : 12.7.2005 14:07, Vydán : 12.7.2005, 11574x

Komentáře pro ty z Facebooku

Aktuální články autoraREKLAMA

Články e-mailem

Stačí zadat e-mail

a Feedio se už o vše postará

POOH.CZ na sociálních sítích